ଆଗ୍ନେୟଗିରି ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ, 6 ହଜାର ମାଇଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭିଲା ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ, Video ଦେଖିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଛାତି ଥରି ଉଠିବ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ତେବେ ପ୍ରକୃତି ର ବିଚିତ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଶାନ୍ତି ଅଛି ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ଜୀବନର ଉତ୍ସ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ପ୍ରକୃତି ଏହାର ଭୟଙ୍କର ରୂପ ଧାରଣ କରେ ତେବେ ଏହା କାହାକୁ ଛାଡି ନଥାଏ । ଆଜିକାଲି ଟୋଙ୍ଗୋ ଦ୍ୱୀପ ପ୍ରକୃତିର ତାଣ୍ଡବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି । ଏହି ଦ୍ୱୀପ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମାଳଦ୍ୱୀପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଏକ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ହୋଇଛି ।

ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ସମୁଦ୍ରର ତରଙ୍ଗ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଛି ଯେ ସୁନାମି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଏହା ଛଅ ହଜାର ମାଇଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ୨୦୨୨ର ପ୍ରଥମ ମାସରେ ବିଶ୍ୱ ଏପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବ ବୋଲି କେହି କଳ୍ପନା କରି ନ ଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣର ଭିଡିଓ ମହାକାଶରୁ କଏଦ ହୋଇଛି । ଏଥିରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ କିପରି ଜଳ ତରଙ୍ଗ ଉଚ୍ଚକୁ ଉଠିବାରେ ଲାଗୁଛି ।

ସାଟେଲାଇଟ୍ ପ୍ରତିଛବି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଦ୍ୱୀପକୁ ଖାଲି କରିବାକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ସୁନାମି ଏଠାକୁ ଆସିପାରେ । ଆଗ୍ନେୟଗିରି ଉଦ୍‌ଗୀରଣ ପରେ ତରଙ୍ଗ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେଇଛି । ଟୋଙ୍ଗୋ ଦ୍ୱୀପ ନିକଟରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲେ ବି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାମି ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଶନିବାର ସକାଳେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି । ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଅନେକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କିଛି ଭିଡିଓରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଉପଗ୍ରହରୁ କଏଦ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଆପଣ ଦେଖିପାରିବେ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ତୁରନ୍ତ ଆକାଶରେ ଉଚ୍ଚ ତରଙ୍ଗ କିପରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଲା ।

ତେବେ ଭିଡିଓଗୁଡିକ ଭାଇରାଲ ହେବା ଦେଖି ଅନେକ ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ଶେଷ ସମୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୨ରେ ଆମେ କିପରି ଶାନ୍ତି ଆଶା କରିପାରିବା? ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ବଡ଼ ଧ୍ୱଂସ ଆଣିପାରେ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଖାଲି କରି ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ ଟୋଙ୍ଗୋ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକାଶରେ ଧୂଆଁ ଉଠୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ମତାମତ କଣ ନିଶ୍ଚିତ ଜଣାନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.